Prosinec 2012

PF 2013

31. prosince 2012 v 19:50 | Maruška
Ahoj,
přeji vše NEJLEPŠÍ do nového roku.
Ale asi hlavně to zdraví!!! :-)
Do komentářů mi napiště,jak jste prožilli SILVESTR!!! :-)
Těším se na Vaše komentáře!!!


!!! PvK !!!
Díky Maruška :-)

Chceš své vlastní rádio ??? :-)

29. prosince 2012 v 22:27 | Maruška
Chtěli by jste mít své vlastní internetové rádio? Potom se vám pokusím popsat jeden ze způsobů. Ten který jsem praktikoval já, když jsem si taktéž s touto myšlenkou pohrával. Máte Passive IP adresu? I to se dá vyřešit, když vám to nepřinese takové možnosti jako Aktive IP.

Kdysi jsem si říkala, jaké by to bylo super, kdybych měla své vlastní internetové rádio a tak jsem se pokusila tuto svou myšlenku nějak realizovat. Nebylo to až zas tak těžké a já se vám pokusím vysvětlit jak na to. Nejdříve bych ale chtěla říct, že to není způsob jediný, ba dokonce nejlepší. Existují speciální programy, které ale ve většině případů bývají placené. Pak je zde například WinAmp, který vám též umožní vysílat své vlastní rádio, ale já hledal možnost jak to všechno zakomponovat do webových stránek a z tohoto hlediska se mi tato varianta nelíbila, protože návštěvník by musel vždy zpustit WinAmp. Proto se ani touto variantou v tomto článku zabývat nebudu.

No a než si začneme popisovat jak takové rádio zprovoznit, měli byste si uvědomit pár věcí.
Pozor na autorská práva! Pokud tedy hodláte vysílat Karla Gota, zahráváte si se zákonem kvůli autorským právům. Jestliže však budete vysílat pouze své vlastní skladby, nebo jen tak blekotat do éteru, pak je vše OK. Další úskalí spočívá ve velikosti přenášených dat a vašem uploadu. Pokud se rozhodnete například vysílat v kvalitě 37Kbps, pak musíte počítat s tím, že každý posluchač zatíží váš upload právě těmito 37Kbps dat. Když tedy hodláte rádio provozovat na stanici, která nemá příliš dobré připojení k internetu, mnoho lidí si vás neposlechne…

No ale pojďme teď již ke konkrétní realizaci.
Nejprve je tedy třeba nějak vytvořit "něco" co budou posluchači poslouchat. K tomu využijeme volně stažitelný program "Windows Media Encoder" (lze například zde: http://www.soft32.com/download_980.html), který nám bude vytvářet streamový audio zvuk, který pak bude moci někdo jiný poslouchat. Po nainstalování a zpuštění vybereme "Custom session" a objeví se obrazovka s nastavením, která je rozdělena na záložky. Vezmeme to tedy popořadě.

Sources:
Zde vyplníme název nastavení, jako zdroj (source from) vybereme "Devices" a zaškrtneme pouze Audio (obraz vysílat nechceme). U Audia zmáčkneme tlačítko "Configure". Zde si musíme uvědomit, z jakého zdroje nám půjde audio signál. Možností je několik a názvy vstupů se liší podle typu zvukové karty. Každopádně by zde měla být možnost vybrat položku s názvem podobným "Stereo Mix" (posluchač uslyší to co slyšíte vy - tedy zvuky které PC posílá do bedýnek - pozor na chybové hlášky, ICQ informující o nové zprávě apod.), "Přehrávač CD" (posluchač uslyší pouze zvuk z audio CD, které si přehráváte ve své CD mechanice). Vyberte tedy "Stereo Mix" a zaškrtněte tlačítko "Povolit". Potvrdíme OK a přepneme se na další záložku.

Output:
Zde je pouze nastavit port, na kterém budeme vysílat. Implicitně je nastaven 8080, takže ho ponechme.

Compression:
Zde je jedna z nejzásadnějších voleb. Nastavujeme zde míru komprese zvuku. Tedy poměr kvalita/velikost. "Destination" nastavíme na "Windows Media server (streaming)", "Audio" na "FM quality audio (CBR)". V "Bit rates" pak lze vidět již jedinou možnost 37Kbps. Kdybychom v položce "Audio" vybrali jinou možnost, na výběr by teď bylo více možností Bit rate a tedy platí, že čím větší Bit rate tím lepší kvalita zvuku, ale na druhou stranu větší přenos dat a z toho plynoucí větší vytížení připojení (uploadu). Zde se tedy nemusíte striktně držet tohoto návodu, ale pro první pokusy tak raději učiňte.

Attributes:
Zde se vyplňují informace, které chcete posílat spolu s vašim audio vysíláním (název rádia, nebo třeba adresa vašeho webu - nic nemá vliv na jeho funkčnost jako takovou).

Tím je veškeré nastavení hotové a tak klikněte na "Apply" a okno s nastavením můžete zavřít. Lze ho kdykoli vyvolat zmáčknutím tlačítka "Properties". Nyní bych doporučoval si nastavení uložit. Nebudete tak muset při dalším zpuštění nastavovat vše znovu.

Takže pokud teď kliknete na tlačítko "Start Encoding", začne samotné vysílání. Na levé straně můžeme kontrolovat hlasitost. Zde je důležité aby ukazatele nešli do maximálních červených hodnot nebo naopak se nedržely příliš dole, protože zvuk by pak mohl být přebuzený nebo naopak slabý. Pod těmito ukazateli je tlačítko Mixer, které nám vyvolá ovladače hlasitostí vstupů. Lze zde vybírat jaký vstup chcete zrovna vysílat (CD, Stereo...) a posuvníky na jejich nastavení. Dále si pak můžete prohlížet během vysílaní informace (o momentálně připojených klientech a průběhu vysílaní) které jsou schovány pod jednotlivými záložkami.

Tak teď již vysíláme, ale nikdo nás ještě neposlouchá.
Nyní si musíme uvědomit zda máme Active nebo Passive IP adresu. Pokud máme smůlu a máme Passive, pak budeme muset použít ještě jeden prográmek a to Hamachi (http://www.hamachi.cz). Nebudu se zde rozepisovat jak tento program nastavit. To vše naleznete na jiných stránkách. Důležité pro nás je však to, že poslouchat nás budou moci pouze lidé, jež jsou součástí naší sítě a že jako IP adresu budeme používat tu kterou nám přidělí Hamachi (namísto naší Passive). Takže teď již jsme pro naše posluchače dostupní. Ať už v síti internet přes naši Active IP adresu, nebo v síti Hamachi přes hamachi IP adresu. Pokud tedy použijeme Hamachi, měli by jsme na našich stránkách zveřejnit název a heslo naší sítě.

Teď je ještě třeba dát o našem rádiu nějak vědět a posluchačům co nejvíce usnadnit připojení.
To lze v podstatě dvěma způsoby. Tím asi nejjistějším je vytvořit si na webu soubor (WAX), který slouží pro Windows Media Player v podstatě jako takový playlist. V něm se uvede adresa (IP a port) na které rádio vysíláme. Umístíme-li na web klasický odkaz směřující na tento soubor, po kliknutí na něj se spustí Windows Media Player, který začne přijímat naše vysílání. Soubor WAX se dá napsat i v obyčejném poznámkovém bloku (notepad).

<ASX version = "3.0">
<Entry>
<Ref href = "mms://212.20.70.217:1042" />
</Entry>
</ASX>

Zde je potřeba pouze změnit tu část kde je IP adresa (212.20.70.217 - nahradíte vaší Active IP nebo hamachi adresou) a za dvojtečkou port (1042 - nahradíme v našem případě číslem 8080).

Další možností je na našich stránkách zobrazit přehrávač pomocí tagu "object". Opět vás odkážu na stránku, která se touto problematikou zabývá (http://interval.cz/clanky/prehravac-medii-ve-strance/). Zde je taktéž popsán postup, jak vytvořit soubor asx, který je alternativou k našemu WAX souboru.

!!! PvK !!!
Díky Maruška :-)

1. soutěž

28. prosince 2012 v 15:25 | Maruška |  Kristen Stewart a Robert Pattison
Ahoj,
a je tu první soutěž!!! :-)
Dám Vám pár otázek,vy na ně budete odpovídat do komentářů.
Komu to půjde jako spam,tak ať mi to napíše na můj E-mail : maruskapilatova@seznam.cz


1. Kdy se narodila Kristen Stewart a kdy se narodil Robert Pattinson? 2b.
2.Nazpíval Robert Pettinson nějaké písničky? 2b. (název písničky 3b. ).
3. Z jakých filmů je Kristen Stewart nejvíce známa? 2b.
4. V kolikati letech začala Kristen Stewart svoji kariéru? 2b.
5. Jak se jmenuje Kristen Stewart druhým pokřtěným jménem - Kristen.........Stewart? 2b.
6. Jak se jmenoval Robert Pattinson ve filmu Herry Potter a Ohnivý pohár? 2b.
7. V jakém roku začal Robert Pattinson natáčet Twilight Sagu se svou koleginí Kristen Stewart? 2b.
8. Jak se jmenuje Robert Pattinosn druhým pokřtěným jménem - Robert........Pattinson? 2b.
9.Co skoušel kromě herectví Robert Pattinson? 3.b
10. Napiště,co si myslíte o Kristen Stewart a Robertu Pattinsonovi. 0b.*

Správné odpovědi Vám napíšu před vyhlašováním!!!
*Otázku 10. nebudu bodovat,protože každý ma na ně jiný názor!!! :-)


!!! PvK !!!
Díky Maruška :-)

Soutěže - 28.prosince 2012

28. prosince 2012 v 11:40 | Maruška
Ahoj všichni,
už jsem dlouho nedávala žádné bleskovky ani soutěže,ale nedivte se,když se zapojuje jenom
ale snad se tentokrát zapojí i ostatní!!! :-)
28.12.2012 tu budou soutěže,bleskovky atd.
Vyhlašovat budu asi až na nový rok.
Protože dnes je to celý den,a pak jedeme k babičce,pak je Silvestr,a nakonec nový rok.
1.soutěž bude ve 15:00 hod.
Už se na Vás těším!!! :-)
Ahoj Maruška :-)Rádio Rebel - FILM

26. prosince 2012 v 16:08 | Maruška
Ahoj,
Film Rádio Rebel je fakt dobrej film.
Tak pěkný pokoukáníčko!!! :-)